Pentru a transfera site-ul tau, manual, la noi:

  1. achizitioneaza un pachet de gazduire cu Cpanel
  2. copiaza toate fisierele din public_html de pe serverul unde ai acum, in contul tau de gazduire pe serverul RealHost
  3. creeaza in noul cont adresele de mail daca aveti nevoie
  4. creaza bazele de date, daca sunt, in noul cont si copiaza continutul bazei de date (export-import din phpmyadmin)
  5. daca s-a schimbat parola sau numele bazei de date trebuie sa actualizezi datele de acces in fisierele config ale site-ului
  6. din Cpanel, la advanced dns editor, in contul vechi de gazduire inlocuieste IP-ul serverului vechi cu 89.45.193.83 (adica ip-ul serverului nostru) – e posibil sa ai un alt IP, vezi emailul primit la crearea contului pentru adresa IP corect al site-ului tau, in maxim 4 ore site-ul va functiona de la noi
  7. intra in panoul de admin pentru domeniu si schimba nameserverele pentru domeniu la: ns3.realwebhost.eu si ns4.realwebhost.eu. in maxim 48 de ore domeniul va functiona de pe serverele Real Host. E posibil sa ai alte nameservere pentru contul tau de gazduire. Acestea vor fi tot in mailul de activare.

Pentru ajutor poti contacta echipa noastra pe support [at] real-host.eu.

Transfer mai usor, cu ajutorul unei fisier full backup:

Optional echipa noastra poate realiza transferul contului cu ajutorul unui backup complet de la contul curent. In acest caz avem nevoie de datele de acces de la contul curent de gazduire si acces la panoul de admin de la domeniu.